WK73R1ETTP1181F
Part No
WK73R1ETTP1181F
Manufacturer
KOA Speer Electronics, Inc.
Description
RES 1.18K OHM 1% 1/3W 0402
Manufacturer :
KOA Speer Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Composition :
Thick Film
Failure Rate :
Features :
Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Package / Case :
Wide 0402 (1005 Metric), 0204
Power (Watts) :
0.333W, 1/3W
Product Status :
Active
Ratings :
AEC-Q200
Resistance :
1.18 kOhms
Supplier Device Package :
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Tolerance :
±1%