A1359LLETR-T
Part No
A1359LLETR-T
Manufacturer
Allegro MicroSystems
Description
SENSOR HALL ANALOG/PWM 8TSSOP
Manufacturer :
Allegro MicroSystems
Product Category :
Magnetic Sensors - Linear, Compass (ICs)
Axis :
Single
Bandwidth :
2kHz
Current - Output (Max) :
10mA
Current - Supply (Max) :
13.5mA
Features :
Temperature Compensated
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 150°C (TA)
Output Type :
Analog, PWM
Product Status :
Active
Resolution :
Sensing Range :
Supplier Device Package :
8-TSSOP
Technology :
Hall Effect
Voltage - Supply :
4.5V ~ 5.5V