HSDL-5400#1S1
Part No
HSDL-5400#1S1
Manufacturer
LITEON
Description
IR EMITTER TOP VIEW
Manufacturer :
LITEON
Product Category :
Optical Sensors - Photodiodes
Active Area :
0.15mm²
Color - Enhanced :
Current - Dark (Typ) :
1nA
Diode Type :
PIN
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
Axial
Product Status :
Obsolete
Response Time :
7.5ns
Responsivity @ nm :
0.5 A/W @ 875nm
Spectral Range :
770nm ~ 1000nm
Viewing Angle :
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
40 V