T201-0600P-G-2-C79-4M-N-T1
Part No
T201-0600P-G-2-C79-4M-N-T1
Manufacturer
Anfield Industries
Description
0-600 PSIG, 4 TO 20 MA, 79" CABL
Manufacturer :
Anfield Industries
Product Category :
Pressure Sensors, Transducers
Accuracy :
±0.5%
Applications :
Features :
Temperature Compensated
Maximum Pressure :
Operating Pressure :
0 ~ 600PSI (0 ~ 4136.85kPa)
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Output :
4 mA ~ 20 mA
Output Type :
Analog Current
Package / Case :
Cylinder, Threaded
Port Style :
Threaded
Pressure Type :
Gauge
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
Termination Style :
Cable
Voltage - Supply :
8V ~ 30V