PR08-1.5DN
Part No
PR08-1.5DN
Manufacturer
Autonics
Description
SENSOR PROX INDUCTIVE 1.5MM CYL
Stock
402
Manufacturer :
Autonics
Product Category :
Proximity Sensors - Industrial
Indicator :
LED
Ingress Protection :
IP67
Material - Body :
Nickel-Plated Brass
Operating Temperature :
-25°C ~ 70°C (TA)
Output Type :
NPN-NO, 3-Wire
Package / Case :
Cylinder, Threaded - M8
Product Status :
Active
Response Frequency :
1.5kHz
Sensor Type :
Inductive
Shielding :
Shielded
Termination Style :
Cable Leads
Voltage - Supply :
10V ~ 30V