PRT30-10DO
Part No
PRT30-10DO
Manufacturer
Autonics
Description
SENSOR PROX INDUCTIVE 10MM CYL
Stock
582
Manufacturer :
Autonics
Product Category :
Proximity Sensors - Industrial
Indicator :
LED
Ingress Protection :
IP67
Material - Body :
Nickel-Plated Brass
Operating Temperature :
-25°C ~ 70°C (TA)
Output Type :
NO, 2-Wire
Package / Case :
Cylinder, Threaded - M30
Product Status :
Active
Response Frequency :
400Hz
Sensor Type :
Inductive
Shielding :
Shielded
Termination Style :
Cable Leads
Voltage - Supply :
10V ~ 30V