E2E2-X10Y2
Part No
E2E2-X10Y2
Manufacturer
Omron Automation
Description
SENSOR PROX INDUCTIVE 10MM CYL
Stock
2
Manufacturer :
Omron Automation
Product Category :
Proximity Sensors - Industrial
Indicator :
LED
Ingress Protection :
IP67
Material - Body :
Nickel-Plated Brass
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Output Type :
SCR-NC, 2-Wire
Package / Case :
Cylinder, Threaded - M30
Product Status :
Active
Response Frequency :
25Hz
Sensor Type :
Inductive
Shielding :
Shielded
Termination Style :
Cable Leads
Voltage - Supply :
20 VAC ~ 264 VAC