NBN40-U4L-UU
Part No
NBN40-U4L-UU
Manufacturer
Pepperl+Fuchs
Description
INDUCTIVE SEN 40MM NO/NC
Manufacturer :
Pepperl+Fuchs
Product Category :
Proximity Sensors - Industrial
Indicator :
LED
Ingress Protection :
IP67
Material - Body :
Polyamide (PA)
Operating Temperature :
-25°C ~ 85°C
Output Type :
SCR-NC/NO, 2-Wire
Package / Case :
Module
Product Status :
Active
Response Frequency :
Sensor Type :
Inductive
Shielding :
Unshielded
Termination Style :
Voltage - Supply :
20 VAC ~ 253 VAC, 20 VDC ~ 300 VDC