E2K-X15MY2
Part No
E2K-X15MY2
Manufacturer
Omron Automation
Description
SENSOR PROX CAP 15MM IP66 CYLIND
Manufacturer :
Omron Automation
Product Category :
Proximity Sensors - Industrial
Indicator :
LED
Ingress Protection :
IP66
Material - Body :
Plastic
Operating Temperature :
-10°C ~ 55°C
Output Type :
SCR-NC, 2-Wire
Package / Case :
Cylinder, Threaded - M30
Product Status :
Active
Response Frequency :
10Hz
Sensor Type :
Capacitive
Shielding :
Unshielded
Termination Style :
Cable Leads
Voltage - Supply :
90 VAC ~ 250 VAC