CB18CLN12TOFT
Part No
CB18CLN12TOFT
Manufacturer
Carlo Gavazzi
Description
SENSOR PROX CAPACITIVE 12MM CYL
Manufacturer :
Carlo Gavazzi
Product Category :
Proximity Sensors - Industrial
Indicator :
LED
Ingress Protection :
IP67, NEMA 1,3,4,6,13
Material - Body :
Plastic
Operating Temperature :
-20°C ~ 80°C
Output Type :
SCR-NC/NO, 2-Wire
Package / Case :
Cylinder
Product Status :
Active
Response Frequency :
Sensor Type :
Capacitive
Shielding :
Unshielded
Termination Style :
Cable Leads
Voltage - Supply :
20 VAC ~ 250 VAC