053GAB120A-105Y
Part No
053GAB120A-105Y
Manufacturer
Sensata Technologies
Description
THERMOSTAT 49DEG C SPST-NC CYL
Manufacturer :
Sensata Technologies
Product Category :
Temperature Sensors - Thermostats - Mechanical - Industrial
Circuit :
SPST-NC
Current Rating - AC :
3A (240V), 5A (120V)
Current Rating - DC :
1.5A (48V), 3A (24V)
Mounting Type :
Chassis Mount
Package / Case :
Cylinder with Mounting Flange
Product Status :
Active
Reset Temperature :
105°F (41°C)
Switching Cycles :
100K
Switching Temperature :
120°F (49°C)
Termination Style :
Quick Connect
Tolerance :
±5°F (±2.8°C)