66F040-0121
Part No
66F040-0121
Manufacturer
Sensata Technologies – Airpax
Description
THERMOSTAT 40DEG C SPST-NO 8DIP
Manufacturer :
Sensata Technologies – Airpax
Product Category :
Temperature Sensors - Thermostats - Mechanical
Circuit :
SPST-NO
Current Rating - AC :
1A (120V)
Current Rating - DC :
1A (48V)
Mounting Type :
Through Hole
Product Status :
Active
Reset Temperature :
68°F (20°C)
Switching Cycles :
25K
Switching Temperature :
105°F (40°C)
Termination Style :
PC Pins
Tolerance :
±9°F (±5°C)