MDSM-DTR-15-25
Part No
MDSM-DTR-15-25
Manufacturer
Littelfuse
Description
SWITCH REED SPDT 180MA 120V
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Magnetic, Reed Switches
Capacitance :
1 pF
Circuit :
SPDT
Current - Carry :
1.5A (DC)
Current - Switching :
180mA (AC), 250mA (DC)
Mounting Type :
Surface Mount
Operate Range :
15 ~ 25AT
Operate Time :
0.7 ms
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Power - Rated :
5W
Product Status :
Active
Release Range :
Release Time :
1 ms
Termination Style :
Gull Wing
Type :
Glass Body Reed
Voltage - Switching AC :
120 V
Voltage - Switching DC :
175 V
Datasheets
MDSM-DTR-15-25
Manufacturer related products
    BUZZER 12V 63.2X64.3MM BRACKET
    BUZZER DUAL ALARM 12V
    BUZZER ALARM 24V
    BUZZER DUAL ALARM 24V
    BUZZER ALARM ELECT DUAL RATE 12V