A12515RSMCGE
Part No
A12515RSMCGE
Manufacturer
C&K
Description
SWITCH ROTARY 8POS 2.5A 125V
Manufacturer :
C&K
Product Category :
Rotary Switches
Actuator Length :
38.10mm
Actuator Type :
Flatted (6.35mm Dia)
Angle of Throw :
45°
Circuit per Deck :
SP8T
Contact Finish :
Gold
Contact Material :
Silver (Ag)
Contact Timing :
Shorting (MBB)
Current Rating (Amps) :
2.5A (AC), 350mA (DC)
Depth Behind Panel :
14.48mm
Features :
Modular Base
Index Stops :
Fixed
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Number of Decks :
1
Number of Poles per Deck :
1
Number of Positions :
8
Product Status :
Active
Termination Style :
PC Pin
Voltage Rating - AC :
125 V
Voltage Rating - DC :
125 V