71BS30-01-1-12N-F
Part No
71BS30-01-1-12N-F
Description
SWITCH ROTARY 12POS 250MA 115V
Actuator Length :
9.53mm
Actuator Type :
Flatted (6.35mm Dia)
Circuit per Deck :
SP12T
Current Rating (Amps) :
250mA (AC/DC)
Depth Behind Panel :
19.33mm
Features :
Shaft and Panel Sealed
Mounting Type :
Panel Mount
Number of Positions :
12
Termination Style :
Solder Lug
Voltage Rating - AC :
115 V
Voltage Rating - DC :
30 V