71MB30-01-4-03S
Part No
71MB30-01-4-03S
Actuator Length :
9.53mm
Actuator Type :
Flatted (6.35mm Dia)
Circuit per Deck :
4P3T
Contact Timing :
Shorting (MBB)
Current Rating (Amps) :
250mA (AC/DC)
Depth Behind Panel :
19.33mm
Mounting Type :
Panel Mount
Number of Decks :
1
Number of Poles per Deck :
4
Number of Positions :
3
Termination Style :
Solder Lug
Voltage Rating - AC :
115 V
Voltage Rating - DC :
30 V