51P22-01-1-16S-F
Part No
51P22-01-1-16S-F
Manufacturer
Grayhill, Inc.
Description
SWITCH ROTARY 16POS 150MA 115V
Manufacturer :
Grayhill, Inc.
Product Category :
Rotary Switches
Actuator Length :
9.53mm
Actuator Type :
Flatted (3.17mm Dia)
Angle of Throw :
22.5°
Circuit per Deck :
SP16T
Contact Finish :
Gold
Contact Material :
Contact Timing :
Shorting (MBB)
Current Rating (Amps) :
150mA (AC), 200mA (DC)
Depth Behind Panel :
13.64mm
Features :
Index Stops :
Fixed
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Number of Decks :
1
Number of Poles per Deck :
1
Number of Positions :
16
Product Status :
Active
Termination Style :
PC Pin
Voltage Rating - AC :
115 V
Voltage Rating - DC :
28 V