55D30-01-4-AJS
Part No
55D30-01-4-AJS
Manufacturer
Grayhill, Inc.
Description
SWITCH ROTARY 2-3POS 200MA 115V
Manufacturer :
Grayhill, Inc.
Product Category :
Rotary Switches
Actuator Length :
9.53mm
Actuator Type :
Flatted (3.17mm Dia)
Angle of Throw :
30°
Circuit per Deck :
4P3T
Contact Finish :
Silver
Contact Material :
Brass
Contact Timing :
Shorting (MBB)
Current Rating (Amps) :
200mA (AC/DC)
Depth Behind Panel :
16.13mm
Features :
Index Stops :
Adjustable
Mounting Type :
Panel Mount
Number of Decks :
1
Number of Poles per Deck :
4
Number of Positions :
2 ~ 3
Product Status :
Active
Termination Style :
Solder Lug
Voltage Rating - AC :
115 V
Voltage Rating - DC :
30 V