24B36-01-1-10N
Part No
24B36-01-1-10N
Manufacturer
Grayhill, Inc.
Description
SWITCH ROTARY 10POS 1A 115V
Manufacturer :
Grayhill, Inc.
Product Category :
Rotary Switches
Actuator Length :
7.92mm
Actuator Type :
Flatted (6.35mm Dia)
Angle of Throw :
36°
Circuit per Deck :
SP10T
Contact Finish :
Silver
Contact Material :
Phosphor Bronze
Contact Timing :
Non-Shorting (BBM)
Current Rating (Amps) :
1A (AC/DC)
Depth Behind Panel :
14.68mm
Features :
Index Stops :
Continuous
Mounting Type :
Panel Mount
Number of Decks :
1
Number of Poles per Deck :
1
Number of Positions :
10
Product Status :
Active
Termination Style :
Solder Lug
Voltage Rating - AC :
115 V
Voltage Rating - DC :
28 V