71B30-03-1-04S
Part No
71B30-03-1-04S
Manufacturer
Grayhill, Inc.
Description
SWITCH ROTARY 4POS 250MA 115V
Manufacturer :
Grayhill, Inc.
Product Category :
Rotary Switches
Actuator Length :
9.53mm
Actuator Type :
Flatted (6.35mm Dia)
Angle of Throw :
30°
Circuit per Deck :
SP4T
Contact Finish :
Contact Material :
Silver Alloy
Contact Timing :
Shorting (MBB)
Current Rating (Amps) :
250mA (AC/DC)
Depth Behind Panel :
30.40mm
Features :
Index Stops :
Fixed
Mounting Type :
Panel Mount
Number of Decks :
3
Number of Poles per Deck :
1
Number of Positions :
4
Product Status :
Active
Termination Style :
Solder Lug
Voltage Rating - AC :
115 V
Voltage Rating - DC :
30 V