71BF36-05-1-10N-C
Part No
71BF36-05-1-10N-C
Manufacturer
Grayhill, Inc.
Description
SWITCH ROTARY 10POS 250MA 115V
Manufacturer :
Grayhill, Inc.
Product Category :
Rotary Switches
Actuator Length :
9.53mm
Actuator Type :
Flatted (6.35mm Dia)
Angle of Throw :
36°
Circuit per Deck :
SP10T
Contact Finish :
Contact Material :
Silver Alloy
Contact Timing :
Non-Shorting (BBM)
Current Rating (Amps) :
250mA (AC/DC)
Depth Behind Panel :
41.48mm
Features :
Index Stops :
Continuous
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole, Right Angle
Number of Decks :
5
Number of Poles per Deck :
1
Number of Positions :
10
Product Status :
Active
Termination Style :
PC Pin
Voltage Rating - AC :
115 V
Voltage Rating - DC :
30 V