PTS125SL43P25M LFS
Part No
PTS125SL43P25M LFS
Manufacturer
C&K
Description
SWITCH TACT 12MM 130GF
Manufacturer :
C&K
Product Category :
Tactile Switches
Actuator Height off PCB, Vertical :
4.30mm
Actuator Length, Right Angle :
Actuator Orientation :
Top Actuated
Actuator Type :
Standard
Circuit :
SPST-NO
Contact Rating @ Voltage :
0.05A @ 12VDC
Features :
Illumination :
Non-Illuminated
Illumination Type, Color :
Illumination Voltage (Nominal) :
Ingress Protection :
Mounting Type :
Through Hole
Operating Force :
130gf
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Outline :
12.00mm x 12.00mm