ADTSM62SV
Part No
ADTSM62SV
Manufacturer
APEM Inc.
Description
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V
Manufacturer :
APEM Inc.
Product Category :
Tactile Switches
Actuator Height off PCB, Vertical :
5.00mm
Actuator Length, Right Angle :
Actuator Orientation :
Top Actuated
Actuator Type :
Standard
Circuit :
SPST-NO
Contact Rating @ Voltage :
0.05A @ 12VDC
Features :
Tactile Feedback
Illumination :
Non-Illuminated
Illumination Type, Color :
Illumination Voltage (Nominal) :
Ingress Protection :
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Force :
320gf
Operating Temperature :
-25°C ~ 70°C
Outline :
6.20mm x 6.20mm