EVQ-QWM02W
Part No
EVQ-QWM02W
Manufacturer
Panasonic
Description
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.02A 15V
Stock
2
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Tactile Switches
Actuator Height off PCB, Vertical :
2.50mm
Actuator Length, Right Angle :
Actuator Orientation :
Top Actuated
Actuator Type :
Standard
Circuit :
SPST-NO
Contact Rating @ Voltage :
0.02A @ 15VDC
Features :
Grounding Pin
Illumination :
Non-Illuminated
Illumination Type, Color :
Illumination Voltage (Nominal) :
Ingress Protection :
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Force :
130gf
Operating Temperature :
-20°C ~ 70°C
Outline :
6.20mm x 6.20mm