PTS645TJH73LFS
Part No
PTS645TJH73LFS
Manufacturer
C&K
Description
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V
Manufacturer :
C&K
Product Category :
Tactile Switches
Actuator Height off PCB, Vertical :
7.30mm
Actuator Length, Right Angle :
Actuator Orientation :
Top Actuated
Actuator Type :
Plunger for Cap
Circuit :
SPST-NO
Contact Rating @ Voltage :
0.05A @ 12VDC
Features :
Grounding Pin
Illumination :
Non-Illuminated
Illumination Type, Color :
Illumination Voltage (Nominal) :
Ingress Protection :
Mounting Type :
Through Hole
Operating Force :
200gf
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Outline :
6.00mm x 6.00mm