W28-XQ1A-14
Part No
W28-XQ1A-14
Manufacturer
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Description
CIR BRKR THRM 14A 250VAC 32VDC
Stock
623
Manufacturer :
Product Category :
Circuit Breakers
Actuator Type :
Push to Reset
Approval Agency :
Breaker Type :
Thermal
Current Rating (Amps) :
14A
Illumination :
Illumination Voltage (Nominal) :
Mounting Type :
Panel Mount
Number of Poles :
1
Product Status :
Active
Voltage Rating - AC :
250 V
Voltage Rating - DC :
32 V
Datasheets
W28-XQ1A-14
Purchasing Process
1. Purchase
2. Payment Methods
3. RFQ (Request for Quotation)
4. Order Confirmation & Important Notice
5. Delivery Time
· DHL Express: 5-7 business days delivery (Ideal for urgent orders and international shipments)
· DHL eCommerce: 5-7 business days delivery (Cost-effective cross-border shipping solution)
· FedEx International: 5-7 business days delivery (Reliable global logistics network)
Professional Packaging Process
Step 1: Products
Step 2: Verify Order Against Actual Parts
Step 3: Anti-static Bags
Step 4: Packaging Boxes
Step 5: Inspect Packaging & Shipping Marks
Comprehensive inspection of inner packaging, outer packaging, and shipping marks:
· Integrity and sealing of inner packaging
· Compression resistance and protective quality of outer packaging
· Clear and accurate shipping marks (including fragile, anti-static, and other special indicators)
Step 6: Shipping
About Aplus Components
Core Services
· Electronic Component Distribution: Full-range electronic component supply
· PCB Manufacturing: From prototyping to mass production
· Industrial Control Integration: Customized industrial control solutions
· Optical Modules: High-speed communication optical modules
Industry Solutions
Manufacturer related products
    HOUSING PLASTIC CLEAR
    HOUSING PLASTIC CLEAR
    BOOT PROTECTV FOR W54 CIRC
    KNURL NUT 3/8
    DISC PUSH TO RESET W58 TYPE 1
Catalog related products
  • Carlo Gavazzi
    CIR BRKR THERM-MAG 20A 480/277V
  • Qualtek Electronics Corp.
    CIR BRKR THRM 10A 250VAC 32VDC
  • SCHURTER
    CIR BRKR THRM 10A 240VAC 48VDC
  • SCHURTER
    CIRC BREAKER PCB MNT 10A
    CIRC BREAKER PCB MNT 15A
    CIR BRKR THRM 20A 250VAC
    CIR BRKR THRM 3A 250VAC 32VDC
    CIR BRKR THRM 4A 250VAC 32VDC
    CIR BRKR THRM 8A 250VAC 32VDC
    CIR BRKR THRM 6A 250VAC 32VDC