BK1/TDC180-13A
Part No
BK1/TDC180-13A
Manufacturer
Eaton-Electronics Division
Description
FUSE CARTRIDGE 13A 240VAC 8AG
Stock
371
Manufacturer :
Eaton-Electronics Division
Product Category :
Electrical, Specialty Fuses
Applications :
Electrical, Industrial
Approval Agency :
ASTA, CCC
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
6kA
Class :
Current Rating (Amps) :
13A
Features :
Fuse Type :
Cartridge
Mounting Type :
Holder
Operating Temperature :
Product Status :
Active
Response Time :
Fast Blow
Voltage Rating - AC :
240 V