CC12M20A
Part No
CC12M20A
Manufacturer
Eaton-Electronics Division
Description
FUSE CARTRIDGE 20A 600VAC/300VDC
Stock
13
Manufacturer :
Eaton-Electronics Division
Product Category :
Electrical, Specialty Fuses
Applications :
Motor Protection
Approval Agency :
CSA, UL
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
200kA AC, 20kA DC
Class :
CC
Current Rating (Amps) :
20A
Features :
Fuse Type :
Cartridge
Mounting Type :
Holder
Operating Temperature :
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Product Status :
Active
Response Time :
Slow Blow
Voltage Rating - AC :
600 V
Voltage Rating - DC :
300 V