FWA-25A10F
Part No
FWA-25A10F
Manufacturer
Eaton
Description
FUSE CRTRDGE 25A 150VAC/VDC 5AG
Manufacturer :
Eaton
Product Category :
Electrical, Specialty Fuses
Applications :
Electrical, Industrial
Approval Agency :
CE, UR
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
100kA
Class :
Current Rating (Amps) :
25A
Features :
Fuse Type :
Cartridge
Mounting Type :
Holder
Operating Temperature :
Package / Case :
5AG, 10mm x 38mm (Midget)
Product Status :
Active
Response Time :
Voltage Rating - AC :
150 V
Voltage Rating - DC :
150 V