160NHG00BI-400
Part No
160NHG00BI-400
Manufacturer
Eaton
Description
FUSE SQUARE 160A 400VAC RECT
Manufacturer :
Eaton
Product Category :
Electrical, Specialty Fuses
Applications :
Electrical, Industrial
Approval Agency :
CE, VDE
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
120kA
Class :
NH
Current Rating (Amps) :
160A
Features :
Indicating
Fuse Type :
Square
Mounting Type :
Holder
Operating Temperature :
Package / Case :
Rectangular, Blade
Product Status :
Active
Response Time :
Voltage Rating - AC :
400 V