BK/TDC180-10
Part No
BK/TDC180-10
Manufacturer
Eaton-Electronics Division
Description
FUSE CARTRIDGE 10A 240VAC 8AG
Manufacturer :
Eaton-Electronics Division
Product Category :
Electrical, Specialty Fuses
Applications :
Electrical, Industrial
Approval Agency :
ASTA, CCC
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
6kA
Class :
Current Rating (Amps) :
10A
Features :
Fuse Type :
Cartridge
Mounting Type :
Holder
Operating Temperature :
Product Status :
Obsolete
Response Time :
Fast Blow
Voltage Rating - AC :
240 V