MF-MSMF050/30X-2
Part No
MF-MSMF050/30X-2
Manufacturer
Bourns, Inc.
Description
PTC RESETTABLE 0.5A 30V SMD 1812
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
PTC Resettable Fuses
Current - Hold (Ih) (Max) :
500 mA
Current - Max :
40 A
Current - Trip (It) :
1 A
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
1812 (4532 Metric), Concave
Product Status :
Active
Ratings :
AEC-Q200
Resistance - 25°C (Typ) :
Resistance - Initial (Ri) (Min) :
150 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max) :
1.3 Ohms
Time to Trip :
200 ms
Type :
Polymeric
Voltage - Max :
30V