PTR030V0250-TR
Part No
PTR030V0250-TR
Description
PTC RESET FUSE 30V 2.5A RADIAL
Current - Hold (Ih) (Max) :
2.5 A
Current - Max :
40 A
Current - Trip (It) :
5 A
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Ratings :
Resistance - 25°C (Typ) :
Resistance - Initial (Ri) (Min) :
20 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max) :
70 mOhms
Thickness (Max) :
Time to Trip :
10.3 s
Voltage - Max :
30V