MF-LSMF500/16X-2
Part No
MF-LSMF500/16X-2
Manufacturer
Bourns, Inc.
Description
2920 RESETTABLE SMD PPTC 5.0A/16
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
PTC Resettable Fuses
Current - Hold (Ih) (Max) :
5 A
Current - Max :
Current - Trip (It) :
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
2920 (7351 Metric), Concave
Product Status :
Active
Ratings :
AEC-Q200
Resistance - 25°C (Typ) :
Resistance - Initial (Ri) (Min) :
Resistance - Post Trip (R1) (Max) :
Thickness (Max) :
Time to Trip :
Type :
Polymeric
Voltage - Max :
16V