FRX250-90F
Part No
FRX250-90F
Manufacturer
RFE/Fuzetec
Description
RESETTABLE FUSE - PPTC RADIAL LE
Stock
300
Manufacturer :
RFE/Fuzetec
Product Category :
PTC Resettable Fuses
Current - Hold (Ih) (Max) :
2.5 A
Current - Max :
40 A
Current - Trip (It) :
5 A
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
Radial, Disc
Product Status :
Active
Ratings :
Resistance - 25°C (Typ) :
Resistance - Initial (Ri) (Min) :
50 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max) :
130 mOhms
Thickness (Max) :
Time to Trip :
15.6 s
Type :
Voltage - Max :
72V (90V Int)