PTR016V0900-BK1
Part No
PTR016V0900-BK1
Description
PTC RESET FUSE 16V 9A RADIAL
Current - Hold (Ih) (Max) :
9 A
Current - Max :
100 A
Current - Trip (It) :
15.3 A
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Ratings :
Resistance - 25°C (Typ) :
Resistance - Initial (Ri) (Min) :
5 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max) :
14 mOhms
Thickness (Max) :
Time to Trip :
5.5 s
Voltage - Max :
16V