PTR060V0090-TR
Part No
PTR060V0090-TR
Description
PTC RESET FUSE 60V 900MA RADIAL
Current - Hold (Ih) (Max) :
900 mA
Current - Max :
40 A
Current - Trip (It) :
1.8 A
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Ratings :
Resistance - 25°C (Typ) :
Resistance - Initial (Ri) (Min) :
200 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max) :
470 mOhms
Thickness (Max) :
Time to Trip :
7.2 s
Voltage - Max :
60V