BK60-300-DZ
Part No
BK60-300-DZ
Manufacturer
YAGEO
Description
PPTC,DISC 24.8MM, 60V 3A
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
PTC Resettable Fuses
Current - Hold (Ih) (Max) :
3 A
Current - Max :
40 A
Current - Trip (It) :
6 A
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
Radial, Disc
Product Status :
Active
Ratings :
Resistance - 25°C (Typ) :
Resistance - Initial (Ri) (Min) :
40 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max) :
90 mOhms
Thickness (Max) :
Time to Trip :
19.8 s
Type :
Polymeric
Voltage - Max :
60V