MF-R025-AP-17
Part No
MF-R025-AP-17
Manufacturer
Bourns, Inc.
Description
PTC RESETTABLE 0.25A 60V RADIAL
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
PTC Resettable Fuses
Current - Hold (Ih) (Max) :
250 mA
Current - Max :
40 A
Current - Trip (It) :
500 mA
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
Radial, Disc
Product Status :
Active
Ratings :
AEC-Q200
Resistance - 25°C (Typ) :
Resistance - Initial (Ri) (Min) :
1 Ohms
Resistance - Post Trip (R1) (Max) :
3 Ohms
Thickness (Max) :
Time to Trip :
2.5 s
Type :
Polymeric
Voltage - Max :
60V