MF-RX025/72-AP-17
Part No
MF-RX025/72-AP-17
Description
PTC RESETTABLE 0.25A 72V RADIAL
Current - Hold (Ih) (Max) :
250 mA
Current - Max :
40 A
Current - Trip (It) :
500 mA
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
Radial, Disc
Product Status :
Active
Ratings :
AEC-Q200
Resistance - 25°C (Typ) :
Resistance - Initial (Ri) (Min) :
1 Ohms
Resistance - Post Trip (R1) (Max) :
3 Ohms
Thickness (Max) :
Time to Trip :
2.5 s
Voltage - Max :
72V