PTR060V0090-TR1
Part No
PTR060V0090-TR1
Manufacturer
Eaton-Electronics Division
Description
PTC RESET FUSE 60V 900MA RADIAL
Manufacturer :
Eaton-Electronics Division
Product Category :
PTC Resettable Fuses
Current - Hold (Ih) (Max) :
900 mA
Current - Max :
40 A
Current - Trip (It) :
1.8 A
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
Radial, Disc
Product Status :
Active
Ratings :
Resistance - 25°C (Typ) :
Resistance - Initial (Ri) (Min) :
200 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max) :
470 mOhms
Thickness (Max) :
Time to Trip :
7.2 s
Type :
Polymeric
Voltage - Max :
60V