MF-RX160/72-0-14
Part No
MF-RX160/72-0-14
Manufacturer
Bourns, Inc.
Description
FUSE PTC RESETTABLE
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
PTC Resettable Fuses
Current - Hold (Ih) (Max) :
1.6 A
Current - Max :
40 A
Current - Trip (It) :
3.2 A
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
Package / Case :
Radial, Disc
Product Status :
Active
Ratings :
Resistance - 25°C (Typ) :
Resistance - Initial (Ri) (Min) :
Resistance - Post Trip (R1) (Max) :
Thickness (Max) :
Time to Trip :
11.4 s
Type :
Voltage - Max :
72V