MF-RX250/72-AP-14
Part No
MF-RX250/72-AP-14
Description
PTC RESET FUSE 72V 2.5A RADIAL
Current - Hold (Ih) (Max) :
2.5 A
Current - Max :
40 A
Current - Trip (It) :
5 A
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Ratings :
Resistance - 25°C (Typ) :
Resistance - Initial (Ri) (Min) :
50 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max) :
130 mOhms
Voltage - Max :
72V