MF-PSML175/6-2
Part No
MF-PSML175/6-2
Manufacturer
Bourns, Inc.
Description
PTC RESET FUSE 6V 1.75A 0805
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
PTC Resettable Fuses
Current - Hold (Ih) (Max) :
1.75 A
Current - Max :
50 A
Current - Trip (It) :
3.5 A
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
0805 (2012 Metric), Concave
Product Status :
Active
Ratings :
Resistance - 25°C (Typ) :
Resistance - Initial (Ri) (Min) :
10 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max) :
65 mOhms
Time to Trip :
1 s
Type :
Polymeric
Voltage - Max :
6V