MPTS2016L075
Part No
MPTS2016L075
Manufacturer
Meritek
Description
PTC RESET FUSE 60V 0.75A 2016
Manufacturer :
Meritek
Product Category :
PTC Resettable Fuses
Current - Hold (Ih) (Max) :
750 mA
Current - Max :
100 A
Current - Trip (It) :
1.5 A
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
2016 (5041 Metric), Concave
Product Status :
Active
Ratings :
Resistance - 25°C (Typ) :
Resistance - Initial (Ri) (Min) :
130 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max) :
900 mOhms
Time to Trip :
500 ms
Type :
Polymeric
Voltage - Max :
60V