MPTR30V050H
Part No
MPTR30V050H
Manufacturer
Meritek
Description
PTC RESET FUSE 30V 0.5A RADIAL
Manufacturer :
Meritek
Product Category :
PTC Resettable Fuses
Current - Hold (Ih) (Max) :
500 mA
Current - Max :
100 A
Current - Trip (It) :
0.9 A
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Package / Case :
Radial, Disc
Product Status :
Active
Ratings :
Resistance - 25°C (Typ) :
Resistance - Initial (Ri) (Min) :
480 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max) :
1.1 Ohms
Thickness (Max) :
Time to Trip :
2.5 s
Type :
Polymeric
Voltage - Max :
30V