MPTH600V200V
Part No
MPTH600V200V
Manufacturer
Meritek
Description
PTC RESET FUSE 250V 0.2A RADIAL
Manufacturer :
Meritek
Product Category :
PTC Resettable Fuses
Current - Hold (Ih) (Max) :
200 mA
Current - Max :
3 A
Current - Trip (It) :
400 mA
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
Radial, Disc
Product Status :
Active
Ratings :
Resistance - 25°C (Typ) :
Resistance - Initial (Ri) (Min) :
4 Ohms
Resistance - Post Trip (R1) (Max) :
13.5 Ohms
Thickness (Max) :
Time to Trip :
12 s
Type :
Polymeric
Voltage - Max :
250V