FSMD025-24-1206-R
Part No
FSMD025-24-1206-R
Manufacturer
RFE/Fuzetec
Description
RESETTABLE FUSE - SMD, 1206 SIZE
Manufacturer :
RFE/Fuzetec
Product Category :
PTC Resettable Fuses
Current - Hold (Ih) (Max) :
250 mA
Current - Max :
100 A
Current - Trip (It) :
500 mA
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
1206 (3216 Metric), Concave
Product Status :
Active
Ratings :
Resistance - 25°C (Typ) :
Resistance - Initial (Ri) (Min) :
550 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max) :
2.3 Ohms
Time to Trip :
80 ms
Type :
Voltage - Max :
24V