CMF-RD50-10-0
Part No
CMF-RD50-10-0
Manufacturer
Bourns, Inc.
Description
PTC RESET FUSE 230V 90MA RADIAL
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
PTC Resettable Fuses
Current - Hold (Ih) (Max) :
90 mA
Current - Max :
3 A
Current - Trip (It) :
190 mA
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
Package / Case :
Radial, Box
Product Status :
Obsolete
Ratings :
Resistance - 25°C (Typ) :
50 Ohms
Resistance - Initial (Ri) (Min) :
Resistance - Post Trip (R1) (Max) :
Thickness (Max) :
Time to Trip :
100 ms
Type :
Ceramic
Voltage - Max :
230V (600V Int)