MF-R015/600-F-0
Part No
MF-R015/600-F-0
Manufacturer
Bourns, Inc.
Description
PTC RESET FUSE 250V 150MA RADIAL
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
PTC Resettable Fuses
Current - Hold (Ih) (Max) :
150 mA
Current - Max :
3 A
Current - Trip (It) :
300 mA
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
Radial, Box
Product Status :
Obsolete
Ratings :
Resistance - 25°C (Typ) :
Resistance - Initial (Ri) (Min) :
7 Ohms
Resistance - Post Trip (R1) (Max) :
22 Ohms
Thickness (Max) :
Time to Trip :
5 s
Type :
Polymeric
Voltage - Max :
250V (600V Int)